Nieśmiałe dziecko w przedszkolu

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Dla wielu dzieci pójście do przedszkola jest sporym wyzwaniem – dotyczy to w szczególności tych, które na co dzień są nieśmiałe. Duże zmiany w otoczeniu mogą spowodować, że maluch nie będzie czuł się komfortowo i może nawet odmawiać chodzenia do przedszkola.
Nie ma nic dziwnego w tym, że dziecko bywa nieśmiałe, zwłaszcza w nowej grupie – trzeba pamiętać o tym, ze jest to naturalne zachowanie, z którego większość dzieci po prostu wyrasta, często jeszcze zanim pójdzie do szkoły.
Jak można poradzić sobie z nieśmiałością u przedszkolaka?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy można w jakiś sposób spowodować, że dziecko stanie się bardziej śmiałe w przedszkolu – często to właśnie tego oczekuje od nas otoczenie. Najważniejsze to danie mu wsparcia i motywowanie go, wtedy poczuje się bezpieczniej i odważniej.
Pamiętaj, że jeżeli potrzebujesz pomocy z nieśmiałym lub introwertycznym dzieckiem w przedszkolu, warto zwrócić się do nauczycielek. Czasami konieczne jest również wsparcie psychologa lub pedagoga, który będzie mógł odpowiedzieć na twoje pytania i zalecić odpowiednie postępowanie w takiej sytuacji.
Nieśmiały czy introwertyczny?
Warto wskazać, że nieśmiałość często mylona jest z introwersją – osoby introwertyczne wolą spędzać czas w samotności, są bardziej zamknięte w sobie. Nieśmiały może być również ekstrawertyk, ale osoby introwertyczne też mogą być bardziej śmiałe, dlatego też nie jest to regułą.
W takiej sytuacji, gdy podejrzewa się, że dziecko jest introwertyczne, nakłanianie do na siłę do zawierania kontaktów i bawienia się ciągle w grupie może być dla niego dużym stresem. Introwertyczne dzieci najlepiej czują się wtedy, gdy mogą poświęcić się swoim zainteresowaniom – zabawa w samotności lub z wybranymi kolegami i koleżankami, ponieważ introwertycy nie zawierają wielu znajomości, także może być to tworzenie – malowanie, kolorowanie czy czytanie książeczek.
Jeżeli zależy ci na tym, aby twój maluch miał dobre przedszkole Białołęka to aż kilkadziesiąt placówek państwowych i prywatnych – adresy przedszkoli możesz znaleźć już teraz przez internet i zapoznać się bliżej z ich propozycjami.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu