Czym jest jaskra i jak się ją leczy?

Dodano: 2016-05-15 Przez: admin


 

Jaskra to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Często nie zdajemy sobie przy tym sprawy z tego, że ją mamy, ponieważ może rozwijać się bezobjawowo i zostać wykryta podczas zwykłego badania wzroku u okulisty. Czym jest jaskra i jak się ją leczy?

 

Jaskra zaliczana jest do grupy schorzeń, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek siatkówki, a tym samym do pogorszenia widzenia oraz do zawężenia pola widzenia. Za główną przyczynę schorzenia uznaje się głównie nadmierne ciśnienie w gałce ocznej, ale ostatnie badania wskazują, że przyczyny te mogą być bardziej złożone. Częściej dotykają osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i cukrzycę i mające znaczne wady wzroku.

 

Objawy jaskry

Nierzadko nie są one wiązane ze schorzeniem, uznajemy je jako wynik zmęczenia czy też przepracowania. Nie warto jednak ich lekceważyć, ponieważ im wcześniej zacznie się leczenie, tym wyższa szansa na ocalenie wzorku.

 

Najczęściej pojawiające się objawy jaskry:

 

Na jaskrę chorują częściej osoby powyżej 40. roku życia, ale również wyróżnia się jaskrę młodzieńczą. Także ryzyko zachorowania jest wyższe w przypadku występowania schorzenia w rodzinie.

 

Rozpoznanie choroby

Jaskrę najczęściej rozpoznaje się podczas badania okulistycznego, w tym podczas badania pola widzenia, pomiarów ciśnienia śródgałkowego oraz oceny tarczy nerwu wzrokowego. Stosuje się także badania skaningowej laserowej oftalmoskopii (HRT) oraz spektralną optyczną tomografię koherencyjną (SOCT).

 

Leczenie jaskry

Jest ono dobierane zależnie od zaawansowania problemu. Zazwyczaj leczenie jaskry rozpoczyna się od podawania kropli do oczu. Jeżeli jednak nie przynoszą one rezultatów, wówczas prowadzi się leczenie z użyciem laserów lub leczenie operacyjne, które skupia się na jak najmniejszej inwazyjności. Warszawa jest jednym z miast, gdzie działa wiele uznanych klinik zajmujących się operacyjnym leczeniem jaskry.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu